Cât de mici sunt taxa pentru jocurile de noroc și distanța față de școli
Consiliul Local Buftea a aprobat în ședința de vineri o taxa pentru desfășurarea jocurilor de noroc. Asta după ce NU a interzis jocurrile de noroc, decât pe cele de la parterul blocurilor, adică vreo 5 locații din 30.
Proiectul a fost semnat de viceprimar, că primarul nu a vrut să-și asume, deși evident e hotărârea lui, ca să nu supere patronii de păcănele care îi aduc voturi.
A propus o taxă de 1000 lei/mp/an. Având în vedere că suprafața medie a unei astfel de locații în Buftea este de 25 mp, taxa anuală va fi în jur de 5 000 eur/an. E extrem de puțin pentru cât profit face o astfel de afacere și cât afectează o comunitate.
Am propus dublarea acestei taxe anuale. Liderul consilierilor PNL, Țopai a zis că nu votează propunerea mea dintr-un simplu motiv. Că nici eu nu votez propunerile lor.
Asta e nivelul de dezbatere, ăsta e modul de lucru în consiliul local. Dar e firesc, când viceprimarul, inițiatorul proiectului, a susținut că jocurile de noroc au și o utilitate publică… oferă relaxare pentru oameni. Citez: „oamenii vor și o descărcare psihologică de stresul care îl au și atunci unii dintre ei caută jocuri de noroc”.
Alte obligații stabilite prin regulament:
– să nu afecteze aspectul clădirilor
– să nu utilizeze iluminare excesivă
– programul de funcționare să fie 08-22
De asemnea, să fie la o distanță de minim 30 de metri de
– unități de învățământ
– lăcașuri de cult
– monumente istorice
– săli de sport, săli de spectacole și case de cultură.
30 de metri e o distanță ridicol de mică, peste drum practic sunt permise. Ion Stoica a propus 50 de metri, dar consilierii PNL-PSD, în cea mai mare parte cadre dicactice, au respins și asta. Astfel, păcănelele pot funcționa în apropierea școlilor.
Video cu discuția din ședință
Podcast de ședință:




Bună, pentru ca ai spus ca în seara asta, veți fi live pe Youtube.
Te rog sa abordezi problema părintelui Nita. Personal nelipsit de la evenimente naționalist, pro & neo legionare, legăturile sale cu Georgescu și cu monumentul legionar din Buftea. Faptul ca ieri, a deschis porțile curții bisericii sa între Georgescu (oare unde s-a mai văzut asa ceva). Omul clar e supravegheat, întrebarea e cine ii tine spatele, cine îl protejează și cât mai e lăsat sa facă orice. Chiar nu a sesizat nimeni Bor sau alte autorități? Ieri strada era blocata, se circula cu greu pe un singur sens, nu am văzut nici un polițist sa ia atitudine, sa ii înlăture pe cei ce agitzu steaguri gigantice, protapiti în mijlocul drumului. Bufteni se plâng ca mai mereu Biserica e închisă. Și biserica și accesul în curte…. Dar pentru Georgescu se poate orice? Părintelui nu ii e rușine? Pentru ca una e sa fi slujitor al bisericii și alta e sa fi ce este el. Este cunoscut, filmat, fotografiat la evenimente pro și neo legionare. Nu face cinste bisericii și nici hainei bisericești. Nimeni nu sufla nici un cuvânt? De când a plecat dl Antonescu (ce nu era în gratiile primarului actual) și cine a mai slujit pe acolo, s-a ales praful. Ma întreb de ce nu s-o fi dus Georgescu la Mogoșoaia, unde își are domiciliul. Oare pt ca nu o se permite? Și cât de ipocrit sa fi sa vii cu mașina nu știu cui, cu șofer și cu bodyguarzi?
In alta ordine de idei la bucur ca a transpirat povestea legata de Puzuri etc. Sper sa nu mai reușească sa facă viitoare Puzuri pe banii primăriei. Tu ai sesizat? Noi, cine vrea, unde putem sesiza aceste lucruri. Merci, stqu cu ochii pe Youtube diseară.